Ботев Пловдив отсрами България в турнира Лига Европа. „Канарчетата“ разбиха с 5:0 Астана в мача реванш от първия квалификационен кръг на надпреварата, който се игра пред около 8 хиляди зрители на стадион „Лазур“ в Бургас. Така с общ резултат 6:0 Ботев Пловдив се класира за втория квалификационен кръг на Лига Европа, където ще се изправи срещу босненския представител Зрински Мостар. Първият двубой на 18-и юли ще бъде в Босна и Херцеговина, а реваншът на 25-и в Бургас.

Мачът започна равностойно, като двата отбора играха доста позиционно и не рискуваха. Футболистите на Ботев Пловдив се опитваха максимално дълго да задържат топката и провеждаха много внимателно атаките си, с което не позволяваха на гостите да организират опасни контраатаки.

Футболистите на Астана на няколко пъти имаха претенции към единия от двамата странични съдии, който вдигна доста спорни засади.

Ботев можеше да поведе в 15-та минута, когато Борис Галчев центрира от корнер в наказателното поле на Астана, където Абел Анисе игра с глава, но неточно и изпрати топката в аут.

При една от редките контраатаки за Астана в 28-та минута, Фокси подаде към Кояшевич, който стреля, но слабо и Стаховяк спаси.

Астана остана с човек по-малко в 34-та минута, когато Куат си изкара много глупав втори жълт картон. Футболистът от казахстанския отбор си изкара два жълти картона в рамките на шест минути.

Ромарио Кортзорг отправи далечен удар по посока на вратата на Астана в 34-та минута, но Ерич спаси без проблеми. Минута по-късно Мариян Огнянов подаде към Вандер, който бе изведен сам срещу Ерич и стреля, но в страни от десния стълб на вратата на Астана. Томаш Иршак отправи хубав далечен удар в 41-та минута, но Ерич боксира и изби.

През второто полувреме Ботев Пловдив изигра истински рецитал и отбеляза пет гола.

Въпреки това първата опасност през втората част бе в 49-та минута пред вратата на Ботев, когато след центриране в наказателното поле на „канарчетата“, защитата на домакините увисна и топката попадна във Фокси, който стреля отблизо, но Стаховяк показа рефлекс и изби.

Тодор Неделев стреля от границата на наказателното поле на Астана в 52-та минута, но Ерич спаси.

Ботев реши изхода от мача в рамките на три минути. Първият гол падна в 54-та минута, когато Иршак подаде към Веселин Минев, който центрира в наказателното поле на Астана, където Мариян Огнянов засече топката и я прати във вратата на Ерич.

Ботев Пловдив получи правото да изпълни дузпа, след като в 55-та минута Тодор Неделев финтира Шахметов, който го фаулира в наказателното поле на Астана и съдията Радованович посочи бялата точка. Наказателният удар бе реализиран от Вандер Виейра в 56-та минута.

Ботев вкара трети гол в 57-та минута, когато Вандер пусна извеждащ пас към Анисе, който излезе сам срещу Ерич и стреля, но топката срещна левия стълб, след което при добавката Тодор Неделев вкара на празна врата за 3:0.

Силната игра на Ботев продължи и в 69-та минута Мариян Огнянов стреля от фаул, но Ерич успя да избие топката в корнер. Минута по-късно Тодор Неделев отправи много хубав удар от въздуха, от границата на наказателното поле на Астана, но Ерич изби, след което при добавката Огнянов технично се опита да прехвърли вратаря, но той успя да избие топката в корнер.

Ботев Пловдив реализира четвърти гол в 70-та минута, когато Веселин Минев центрира в наказателното поле на Астана, където Бобан Грънчаров засече топката с глава и я прати във вратата на Ерич.

Петият гол за Ботев падна в 75-та минута, когато Вандер подаде към Неделев, който направи двойно подаване с Огнянов, излезе сам срещу Ерич и с удар в близкия ъгъл прати топката във вратата му.

Тодор Неделев бе много близо до това да реализира своя хеттрик във втората минута на даденото от съдията продължение на мача, когато отправи диагонален удар от около 23 метра, но топката срещна напречната греда.

Ботев Пловдив се класира за втория квалификационен кръг на Лига Европа по повече от категоричен начин. В следващия кръг „канарчетата“ ще се изправят срещу Зрински Мостар.

БОТЕВ ПЛОВДИВ – АСТАНА 5:0

1:0 Огнянов 54'

2:0 Вандер-д. 56'

3:0 Неделев 57'

4:0 Грънчаров 70'

5:0 Неделев 74'

Ботев: 1. Стаховяк; 11. Христов, 5. Грънчаров, 83. Спрокел, 14. Минев (к); 15. Анисе, 16. Иршак, 71. Галчев (76' - 9. Педро), 7. Огнянов, 10. Вандер (60' - 6. Дяков); 22. Ромарио (46' - 8. Неделев)

Треньор: Станимир Стоилов

Астана: 1. Ерич; 8. Димитренко, 14. Игуманович, 15. Бейсебеков, 26. Зелао, 8. Коробкин, 6. Нурдаулетов (к), 10. Фокси (75' - 5. Пасичник), 20. Кояшевич (64' - 17. Нусербайев), 22. Шахметов (60' - 7. Конисбаев), 23. Куат