Ботев Пловдив спечели и втория си полуфинален мач срещу Локомотив София и резонно ще играе на финала за Купата на страната. В столичния квартал „Надежда“ пловдивчани не дадоха такава на „червено-черните“ и ги надиграха с 1:0. Победното попадение реализира Юнес Хамза от дузпа, с която общият резултат от двата сблъсъка бе оформен на 4:1 в полза на „канарчетата“.

Така за първи път от 19 години насам Ботев отново ще играе финал за Купата на България.

ВИДЕО С НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ МАЧА - ТУК!

Отборът на Станимир Стоилов стартира мача по активно и за няколко минути успя да натика домакините в тяхната половина. В 7-ата минута Вандер пусна чудесен пас към Феребори Доре и тъмнокожият таран се откъсваше сам срещу вратаря, ала Божидар Митрев излезе навреме и с тяло захлупи топката точно на границата на наказателното поле.

Локомотив показа признаци на събуждане и в 13-ата минута бе много близо до гола. Домакините разиграха късо от корнер, а Писаров центрира в купа от играчи където Александър Бранеков с мощно воле насочи кълбото под гредата само за да види как Адам Стаховяк го избива в ъглов удар.

Въпреки че „червено-черните“ заиграха по-активно, темпото на двубоя си остана ниско до края на полувремето. Така защитата на гостите нямаше никакви трудности да спира атаките към вратата си, като единствено изстрел с глава на Бранеков след поредното статично положение попадна в целта, но без да затрудни стража.

След паузата Локомотив видя, че няма какво да губи и в 53-ата Маркиньос искаше да получи дузпа. Азрак Махамат хитро копна топката, за да го изведе между Йордан Христов и Сивард Спрокел, но капитанът на Ботев добре гардира бразилеца в наказателното поле, а съдията Георги Йорданов с право остави играта да продължи.

Две минути по-късно Адам Стаховяк отново бе на висота. Елтон центрира отдясно, от 7-8 метра централните защитници позволиха на Маркиньос да стреля необезпокояван с глава. Вратарят зад тях внимаваше и с плонж първо парира изстрела, а секунда по-късно улови топката.

По детински наивна изява на Елтон обаче напълно срина надеждите на домакините в 59-ата минута. Вандер бе останал ек на ек с тъмнокожия играчи пробва да центрира над него, а защитникът на Локомотив вдигна и двете си ръце и спря подаването. Той се намираше в наказателното поле, поради което Георги Йорданов имаше един-единствен избор – дузпа за Ботев. От бялата точка Юнес Хамза шутира безмилостно до дясната греда, а Митрев не разгада посоката – 0:1.

Попадението набързо попари устрема на локомотивци, които тотално загубиха набраната инерция, а Станимир Стоилов умело затвори играта, като извади Доре и на негово място пусна пети халф в лицето на Георги Сърмов.

До края Ботев имаше няколко изгодни възможности да увеличи преднината си, но Божидар Митрев предотврати опасностите.

Малко по-късно днес ще бъде излъчен и втория финалист в турнира. От 18 часа играят Локомотив Пловдив и Лудогорец, като шампионите имат аванс от 2:0.

ЛОКОМОТИВ СОФИЯ – БОТЕВ ПЛОВДИВ 0:1 (1:3 в първия мач)

0:1 Юнес Хамза - д. 61'

ЛОКОМОТИВ СОФИЯ (4-2-3-1): 1. Митрев – 69. Елтон, 6. Бранеков, 5. Ранджелович, 16. Хаджиев – 33. Том, 94. Мамахат – 7. Писаров, 28. Маркиньос /к/, 9. Генов – 14. Илиев

резерви: 13. Кацарев – 24. Гаров, 88. Димитров, 47. Раул, 26. Иванов, 11. Цанков, 18 Славчев

Ст. треньор: Димитър Васев

БОТЕВ ПЛОВДИВ (4-4-2): 1. Стаховяк – 11. Христов /к/, 83. Спрокел, 4. Лукин, 14. Минев – 7. Огнянов, 16. Иршак, 17. Анисе, 10. Вандер – 3. Доре, 9. Хамза

резерви: 27. Николов – 6. Бенга, 28. Филипов, 88. Сърмов, 15. Педро, 22. Ромарио, 19. Цветков

Ст. треньор: Станимир Стоилов