В навярно един от най-добре от изиграните си мачове досега през този сезон, Ботев Пловдив победи с 1:0 Левски София при домакинството си от 16-ия кръг на родната efbet Лига. Единственият гол падна в началото на второто полувреме, когато юношата на ЦСКА Александър Тонев матира „синята” отбрана и в 47-ата минута прати в екстаз привържениците на „жълто-черните”. Така „канарчетата” записаха четвъртата си победа в родния шампионат, а Левски постигна едва втората си загуба извън София, като досега единственото поражение бе срещу Лудогорец в Разград (0:2).

Загубата направи така, че „сините” вече изостават на четири точки от върха, след като имат 35, а Лудогорец е с 39, но на „орлите” им предстои гостуване на Витоша Бистрица по-късно в неделя. Втори пък след кръга излезе Локомотив Пловдив, който е с 36 пункта. Четвъртият ЦСКА е на четири точки зад отбора, воден от Петър Хубчев и е с 31 точки. Ботев Пловдив, от своя страна, записа втората си поредна победа при Ферарио Спасов и се изкачи до 10-ата позиция във временното класиране на efbet Лига с 16 точки.

Ботев стартира значително по-настъпателно срещата и наложи сериозен натиск върху отбраната на „сините”. Първият шанс за пловдивчани дойде в четвъртата минута. Тогава топката бе центирана от Станислав Шопов отдясно, а Фернандо Виана изпревари Холмар Ейолфсон. Ударът на Виана бе отразен с една ръка от Милан Миятович, който спаси своите от сигурен гол.

16 снимки

Натискът на „канарчетата” продължи до 15-ата минута, а „сините” трудно намираха футболни аргументи да отговорят на агресията на опонента, като наброиха сериозно количество нарушения през това време. В 18-ата минута Лазар Марин центрира топката, но то придоби неприятна за Левски траектория и тя се запъти към вратата на Миятович. Все пак черногорският страж прецени, че няма да посети вратата му и решението беше правилно.

Ужасяващи расистки звуци се чуха на Ботев Пловдив и Левски

В 40-ата минута дойде първата възможност за гостите от София, а тя беше 100%-ова. Дени Алар бе намерен в наказателното поле на Ботев след центриране на Живко Миланов отдясно. Нападателят на Левски запази топката без да даде възможност на Кристиян Димитров да се намеси и я сви към Паулиньо. Бразилецът беше в чудесна позиция за попадение, но вместо това би слабо, а Янко Георгиев спаси шута.

Втората част в Пловдив стартира магнетично за Ботев – попадение след малко над 70 секунди игра. Тогава рожденикът Станислав Шопов пусна вдясно за Тодор Неделев, а звездата на „канарчетата” пое и напредна отдясно. Той пуска остър пас по земя в наказателното поле на Левски, а Фернандо Виана се размина с топката, но на втора греда Александър Тонев вкара и откри резултата. Така бившият играч на ЦСКА реализира първия си гол в елита на България от 2011-а година насам.

В 55-ата минута Ботев Пловдив пропиля страхотен шанс да удвои своя актив. Тодор Неделев хитро пусна вляво за Станислав Шопов при поредната контраатака. Младокът пое и прехвърли излезлия Миятович, но топката премина край левия страничен стълб на черногореца. Десет по-късно Паулиньо стреля опасно с десния крак от границата на наказателното поле, но отбиване в крака на Кристиян Димитров предотврати опасност за Янко Георгиев и вратата му.

Миг по-късно „сините” имаха яростни претенции за дузпа след удар пак на Паулиньо, но реферът Станислав Тодоров не отсъди нищо.

В 77-ата минута резервата за Левски Мартин Д. Петков стреля от дистанция, но неточно, а Левски не можеше да пробие блока в защитата на „канарчетата” и съвсем закономерно загуби срещата в Пловдив.

БОТЕВ ПЛОВДИВ - ЛЕВСКИ СОФИЯ 1:0

1:0 Александър Тонев (47')

Стартовите състави на двата отбора:

Ботев Пловдив: Янко Георгиев - Филип Филипов, Димитър Пиргов, Кристиан Димитров, Лазар Марин - Лъчезар Балтанов /к/, Радослав Терзиев - Станислав Шопов, Тодор Неделев, Александър Тонев - Фернандо Виана

Треньор: Ферарио Спасов

Левски: Милан Миятович - Живко Миланов /к/, Холмар Ейолфсон, Нуно Рейш, Иван Горанов - Хали Тиам, Мартин Райнов - Здравко Димитров, Станислав Иванов, Паулиньо - Дени Алар

Треньор: Петър Хубчев