Ферарио Спасов не успя да прекъсне негативната поредица за Ботев Пловдив при повторния си дебют начело на отбора, след като в 13-ия кръг на efbet Лига отстъпи с 0:1 от шампиона Лудогорец. „Жълто-черните”, с множество собствени кадри и дебютанти в редиците си, направиха солидна стъпка в посоката, указана от клубното мото – „Красота, вяра, борба” – и макар отново да не отбелязаха попадение, този път вината за това изцяло беше на Пламен Илиев.

Играч на мача: Пламен Илиев

Шестата поредна победа за шампиона в първенството нямаше да бъде възможно без серията от невероятни намеси на вратаря. Той спаси поне 3-4 гола, след като футболистите пред него определено показаха подценяване след ранния откриващ гол на Жоржиньо.

Генчев: Очаквах тежко гостуване, доволен съм от победата

Пламен Илиев: Важното е, че топката не е зад гърба ми

Ферарио: Пламен Илиев ни спря, феновете са най-важният барометър

LAP.bg
33 снимки

Шампионът на България имаше шанса да отбележи с на практика първата си опасна атака. В 7-ата минута Марселиньо напредна с топка в крака към дъгата и с пас надясно намери Жоржиньо. Националът на Гвинея-Бисау с повеждането взе предимство пред Лазар Марин в наказателното поле и стреля доста силно към близкия долен ъгъл. Въпреки мощта, вложена в изстрела, топката не биваше да е проблем за вратаря Янко Георгиев, който обаче ѝ позволи да се промуши под тялото му – 0:1.

Ранното попадение успокои разградчани, които видимо намалиха оборотите в предни позиции. Единствената чиста възможност, до която „орлите” стигнаха дойде в 15-ата минута, когато Дан Битон опита да порази целта от пряк свободен удар. Изпълнението на израелеца не беше никак лошо, като топката се завъртя над стената и пое към долния ляв ъгъл, макар и не съвсем прецизно. Именно това позволи на Георгиев да плонжира и избие встрани.

До средата на полувремето Ботев определено страдаше от липса на идеи, когато на преден план излезе 18-годишният дебютант Димитър Тонев. Талантът сякаш вдъхнови съотборниците си с дрибъл между трима играчи на Лудогорец – Сисиньо, Терзиев и Баджи – в наказателното поле. Мигове по-късно халфът предизвика и фантастично спасяване от Пламен Илиев, след като нанесе мощно воле от 9-10 метра фронтално срещу вратата. Ако не бе светкавичната реакция на национала, кълбото със сигурност влиташе под гредата.

Контраатаките на Ботев работеха все по-добре и по-добре с наближаването на почивката. В 36-ата минута Александър Тонев съумя да избяга от засадата и получи извеждащ пас от Станислав Шопов, който го остави да пробива отляво към вратата. Сисиньо започна бързо да настига опитния играч, който се провали с гръм и трясък при опита да нанесе диагонален шут от десетина метра.

Към края на полувремето другият обещаващ талант в редиците на Ботев – Станислав Шопов хитро спечели пряк свободен удар около дъгата. Тодор Неделев не показа обичайната си класа при изпълнението и изпрати своя изстрел право в ръцете на Пламен Илиев.

Второто полувреме по никакъв начин не доведе до градивна промяна в играта на разградчани. В играта им се промъкнаха още повече неочаквани грешки, а Ботев продължаваше да трупа увереност. В 55-ата минута Форстър бе принуден да прави цинично нарушение срещу откъсващия се Александър Тонев, след като бразилецът предизвика опасната ситуация с лошо овладяване на топката. Единствено присъствието на Георги Терзиев като последен в отбрана спаси бранителя от директен червен картон, макар че домакините бурно претендираха именно за такъв.

От въпросния пряк свободен удар Тодор Неделев в максимална степен затрудни Пламен Илиев, който плонжира и с две ръце отби топката, която свистеше към горния му ляв ъгъл.

В 62-ата минута геройствата на стража продължиха. Марко Перван буквално се подигра с двама-трима съперникови играчи в наказателното поле, като в началото на своя дрибъл дори успя да свали Абел Анисе на тревата. Хърватинът пусна къс по земя наляво за Станислав Шопов, който директно шутира покрай Сисиньо. Макар Илиев да не видя добре траекторията на топката, светкавичните му рефлекси компенсираха за поредното впечатляващо спасяване.

Пет минути по-късно Лудогорец за пореден път трябваше да благодари на своя вратар. Тодор Неделев изпълни ъглов удар отдясно по атаката, а при първата греда капитанът Балтанов се извиси и с глава опита да потърси обратния ъгъл. Този път Илиев демонстрира завидни умения при спасяването с крака.

Някъде тук тимът на Ботев показа признаци на отпадане в чисто физически аспект. Въпреки това „канарчетата” продължиха да дават всичко от себе си, за да не позволяват на Лудогорец да организира обичайните си атаки.

Домакините достигнаха до един последен 100-процентов шанс в 87-ата минута, когато Перейра беше фаулиран от Сисиньо вдясно от наказателното поле на разградчани. Тодор Неделев центрира по перфектен начин, а при близката греда резервата Фернандо Виана изпревари Якуб Швиерчок, за да стреля мощно с глава. Този път Пламен Илиев не бе в състояние да реагира и просто изгледа топката, която премина на сантиметри покрай лявата греда.

Във временното класиране Лудогорец събра 33 точки на първото място и временно отвори разлика от 7 точки пред преследващите Левски и Локомотив Пловдив. Ботев остава на предпоследната 13-а позиция с 9 точки, колкото има и новакът Царско село.

След двубоя срещу Еспаньол в Лига Европа през седмицата Лудогорец приема Царско село в следващия кръг от родния шампионат. Ботев Пловдив от своя страна приема високо летящия Арда Кърджали.

БОТЕВ ПЛОВДИВ – ЛУДОГОРЕЦ 0:1

0:1 Жоржиньо 7'

Ботев Пд (4-2-3-1): Янко Георгиев – Филип Филипов, Кристиан Димитров, Димитър Пиргов, Лазар Марин – Лъчезар Балтанов /к/, Димитър Тонев (78' - Джонатан Перейра) – Тодор Неделев, Марко Перван (86' - Петър Итов), Станислав Шопов (72' - Фернандо Виана) – Александър Тонев;

Старши треньор: Ферарио Спасов

Лудогорец (4-2-3-1): Пламен Илиев – Сисиньо, Георги Терзиев, Рафаел Форстър, Станислав Манолев – Абел Анисе, Стефан Баджи – Марселиньо /к/, Дан Битон (58' - Якуб Швиерчок), Вандерсон (81' - Светослав Дяков) – Жоржиньо (70' - Димо Бакалов);

Старши треньор: Станислав Генчев

Стадион: „Коматево” (Пловдив)

Главен съдия: Георги Димитров