Берое хвърли всички сили в реванша си срещу Ботев от баражите за Лига Европа в Първа лига, но стигна само до крайно недостатъчен успех с 2:1. Старозагорци се раздадоха до последно пред собствените си фенове, но нямаше как да заличат пасива от 0:3 след първия мач. Автогол на Кристиан Димитров и попадение на Жуниор Мапуку донесоха победата, но далеч по-важен беше голът на Антонио Вутов през второто полувреме.

Този мач реално се оказа и последният за старозагорци през сезон 2016/2017, докато Ботев очаква победителя от другия плейоф за място в евротурнирите, който е между Пирин и Верея.

Срещата започна с доста нерви, които си проличаха най-вече в единоборствата. Няколко по-остри влизания и от двете страни покачиха градуса на страстите, а първата по-интересна ситуация дойде в 7-ата минута. Тогава Карачанаков пое отдясно и центрира към Мапуку в наказателното поле. Конгоанецът като че ли скочи по-рано и не успя да отиграе чисто топката, но след приземяването получи шанс за добавка във вратарското поле. Защитник на Ботев обаче не му позволи да порази целта.

В 13-ата отново Мапуку беше изпуснато от защитата на „жълто-черните”. Той размени пасове с Борислав Цонев, който го изведе на скорост отляво по атаката. Таранът подмина с лекота Радослав Терзиев и от 7-8 метра стори по-трудното, шутирайки над гредата.

Натискът на Берое се увенча с гол две минути по-късно. Карачанаков демонстрира чудесната си техника отдясно, като с лекота литна Лазар Марин. Бившият играч на ЦСКА напредна в наказателното поле и опита ниско центриране, което Кристиан Димитров без да иска отклони в мрежата си – 1:0.

В следващите минути изпадна в много тежка ситуация. В 23-ата домакините имаха жестоки претенции за дузпа след игра с ръка на Тодор Неделев в пеналта, която обаче бе подмината безмълвно от съдията Драгомир Драганов. Всъщност тя не остана без последствия, тъй като Венци Василев от Берое бе санкциониран заради протестите си.

Берое продължи да преследва невъзможната си мисия – в 34-ата минута Райнов отправи хубав шут от 22-23 метра към вратата, а топката прелетя съвсем не далеч в аут покрай десния стълб. Три минути след тази ситуация отново Райнов създаде шанс, този път за Кохей Като, който изникна сам срещу Иван Чворович на 7-8 метра от вратата. Японецът шутира много силно по диагонала, а стражът на Ботев с невероятна реакция отби топката.

Едва в края на полувремето Ботев стигна до нещо по-интересно пред вратата на Перниш. Антонио Вутов тества словашкия вратар с изстрел от около 25 метра, а стражът се намеси респектиращо.

След почивката Берое можеше да стигне до куриозен бърз гол. В 50-ата минута Карачанаков изпълни пряк свободен удар от около 25-26 метра по диагонала, като при изпълнението се получи сериозен рикошет. Чворович се хлъзна и нямаше как да стигне топката, която премина опасно покрай горния десен ъгъл.

Домакините имаха и късмет секунди по-късно, когато Омар Косоко буквално се подигра с Венци Василев. Нападателят пусна топката от едната страна, а надбяга защитника от другата, за да излезе очи в очи с вратаря Перниш. Тъмнокожият футболист се забави с изстрела и накрая словашкият Берое спаси с крак.

Берое изпусна нова златна възможност в 56-ата минута, когато Карачанаков центрира от пряк свободен удар отдясно по атаката. При далечната греда цели трима футболисти в зелени екипи бяха в изгодна позиция, ала Венци Василев по някакъв начин стреля покрай целта в аут.

В 62-ата минута вратарят на Ботев отново се прояви блестящо. Антон Карачанаков сам си създаде условия да стреля от около 20-ина метра, а Чворович отклони кълбото, което иначе влиташе в горния му ляв ъгъл.

Този пропуск се оказа с огромна тежест, защото две минути по-късно Ботев изравни при една от редките си атаки. Лъчезар Балтанов изостри действията с пас в коридор отляво за Крум Стоянов, който нахлу в наказателното поле и сервира топката за Вутов пред празната врата. От няколко метра нападателят нямаше как да сбърка – 1:1.

Въпреки негативния развой на събитията, Берое продължи да действа активно в предни позиции. В 68-ата минута заралии дори нацелиха рамката на вратата. Борислав Цонев отправи красив параболичен шут от дъгата, а Чворович докосна топката дотолкова, че тя да кацне върху напречната греда, вместо да навести мрежата му.

Четвърт час преди край домакините съумяха да си върнат преднината. Цонев даде дълъг пас напред за Мапуку, който като че ли си помогна с ръка при овладяването. Докато Радослав Терзиев вдигаше ръце в протест, конгоанецът укроти окончателно и с хирургически точен изстрел прати кълбото точно до дясната греда – 2:1.

Броени секунди по-късно старозагорци отново бяха отчаяни от Чворович. Карачанаков отправи коварен фалцов удар, който се канеше да влети в горния ляв ъгъл. Вратарят на Ботев обаче отново беше на висота и се хвърли лъвски, като директно улови кълбото.

В предпоследната минута Омар Косоко можеше да реши всичко срещу разредената защита на Берое. Той се изпълни от опита на Иво Иванов да го фаулира в централния кръг, а след това пак надбяга Венци Василев, за да остане сам срещу вратаря. Перниш обаче пак излезе победител, като спаси с крак.

БЕРОЕ – БОТЕВ ПЛОВДИВ 2:1 (0:3 в първия мач)

1:0 Кристиан Димитров 15'-авт.

1:1 Антонио Вутов 64'

2:1 Жуниор Мапуку 75'

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Венцислав Василев, Иво Иванов /к/, Асен Георгиев, Матеас Делич (74' - Веселин Пенев) – Кохей Като, Мартин Райнов – Антон Карачанаков (84' - Денислав Станчев), Борислав Цонев, Ерик Почански (66' - Виле Салмикиви) – Жуниор Мапуку

Старши треньор: Ферарио Спасов

Ботев Пд (4-2-3-1): Иван Чворович – Цветомир Панов, Кристиан Димитров, Радослав Терзиев, Лазар Марин – Меледже Омнебес, Лъчезар Балтанов /к/ - Фернандо Виана (18' - Крум Стоянов), Фелипе Бризола (46' - Омар Косоко), Тодор Неделев – Антонио Вутов (72' - Серкан Юсеин)

Старши треньор: Николай Киров