Ботев Пловдив взе звучна и до болка категорична победа срещу един от преките си конкуренти за позициите в топ 6. У дома "канарчетата" разбиха Берое с 4:1 в Битката за Тракия, която наистина се превърна в украшение за 17-ия кръг на Първа лига. Антонио Вутов реализира два гола, а по един добавиха Густаво Афонсо и Кристиан Димитров. За Берое точен беше обичайният заподозрян Мартин Камбуров, като това със сигурност бе единственият позитив от двубоя за гостите, които завършиха и в намален състав заради директен червен картон за Меска.

Играч на мача: Серкан Юсеин

Вутов действително изигра много силен мач на "Коматево", но не беше единственият ключов играч за домакините. С огромни заслуги бяха също Тодор Неделев и Серкан Юсеин, като последният завърши мача с 2 асистенции на сметката си.

Николай Киров: Бихме Берое с агресия и силна игра

Томаш след разгрома: Каквото и да кажа, ще изглежда смешно

Антонио Вутов: Доминирахме срещу Берое

Победата приближи Ботев до само на точка от днешния си съперник в класирането. Пловдивчани са 5-и с 29, докато Берое заема 4-ата позиция с 30. Резултатът прави "канарчетата" доста по-спокойни предвид разликата от 5 пункта спрямо преследвача Черно море.

Двата отбора стартираха дуела си в доста динамично темпо, диктувано от пресата, която пловдивчани упражняваха по целия терен, и опита на Берое да играе по-директно. Първите минути като че ли бяха по-скоро с цел леко опознаване на съперника и по нищо не предвещаваха головата вихрушка. Всъщност отначало зрителите на „Коматево” видяха единствено далечните удари на Джонатан Перейра от домакините и Меска от Берое, като гвинеецът създаде малко повече главоболия за Даниел Кайзер.

Торнадото от голове се разрази в 30-ата минута, когато Неделев, вместо да центрира от пряк свободен удар, даде извеждащ пас на фланга за Густаво Афонсо. Бразилецът центрира меко към зоната около близката греда, където Кристиан Димитров изпревари Камен Хаджиев във въздуха и с глава опъна мрежата зад слисания Перниш – 1:0.

Само 2 минути по-късно Ботев удари отново. Неделев отново проектира атаката, като с марков дълъг пас от собствената половина елиминира централните бранители и изведе Серкан Юсеин сам срещу вратаря. Халфът отигра хладнокръвно и с първото си докосване чукна вдясно за непокрития Антонио Вутов, който без проблем вкара на празна врата – 2:0.

За да бъде шоуто пълно, Берое отвърна на предизвикателството по сходен маниер. В 34-ата минута Бригидо подгони наглед безнадежден извеждащ пас отляво по атаката. Джонатан Перейра и Кристиан Димитров с общи усилия опитаха да прихванат топката, но явно помежду им липсваше каквато и да е комуникация. Така кълбото продължи движението си към наказателното поле, Бригидо го стигна и се озова на стрелкова позиция. Кайзер отрази първия шут на португалеца, който догони отскочилата топка и от аутлинията я върна по тревата към Камбуров, за когото бе детска игра да намали – 2:1.

В самия край на първата част отново статично положение можеше да донесе неприятности за Перниш, който разчете лошо намеренията на Тодор Неделев. Българският национал изпрати балонно центриране от  пряк свободен удар, а словашкият страж на гостите не се ориентира дали топката лети към вратата и счете за по-сигурно да избие в ъглов удар.

След почивката доминацията на Ботев стана много, много по-сериозна. Домакините печелеха почти всеки дуел по терена и много скоро това даде резултат. В 55-ата минута „канарчетата” се вдигнаха на контраатака, при която Неделев изведе Вутов с пас по земя. Последният успя да изпревари вратаря Перниш за спорната топка, но не и да осъществи търсения контакт с топката, който премина доста встрани от целта.

Секунди по-късно Берое си плати за рисковете, които пое с разиграването на топката пред собствената си врата. Стражът даде пас към намиращия се около дъгата Александър Цветков, който си спря топката крайно нескопосано. Това позволи на притичалия Серкан Юсеин да му отнеме, а след това да предостави топката на празна врата за Густаво Афонсо – 3:1.

В 60-ата минута гостите можеха тотално да колабират във футболно отношение. Поредното включване по фланга на Джонатан Перейра завърши с центриране към набралия скорост в наказателното поле Вутов. Подаването излезе твърде високо, ала намиращия се зад Вутов Бандаловски „услужливо” му предостави шанс с много лошо овладяване на топката. Така нападателят на Ботев получи шанс да стреля от упор и единствено навременното излизане на Перниш предотврати попадението.

Точката на интригата около крайния победител в мача беше сложена в 77-ата минута след още една катастрофална изява в защита за Берое. Камен Хаджиев се подхлъзна при рутинно разиграване около централния кръг, а Вутов пое топката и се стрелна на пробив през центъра. Макар в наказателното поле да бе застигнат от двама съперникови играчи, нападателят намери начин да промуши топката под вратаря Перниш – 4:1.

Буквално мигове по-късно по аналогичен начин бившият играч на Левски можеше да постигне хеттрик, след като Цветков комбинира с Минчев в собствената половина, а Балтанов изненада халфа на Берое, като му отне. Това позволи на Вутов да напредне и да подбере търпеливо мига за изстрел. Тук Перниш имаше последната дума, като с чудесен рефлекс предотврати сигурен гол.

Берое можеше да направи по-почетна загубата си в 81-ата минута, когато резервата Владимир Гаджев отправи отлично центриране от левия фланг. При близката греда Боби Цонев изпревари всички с плонжа си, ала изстрелът му с глава разтресе рамката на вратата.

Две минути след това Берое остана с 10 души на терена след изключително необмислени действия от Меска. Гвинеецът бе фаулиран грубо от Йордан Минев, с когото разменяха реплики в хода на целия мач. Играчът на гостите се изправи бесен и с ръка удари в лицето опитния бранител, с което си заслужи директен червен картон.

В продължението на срещата Балтанов можеше да се разпише след поредната грешка в защитата на Берое. Силният шут на халфа от 20-ина метра обаче прелетя на сантиметри покрай десния долен ъгъл.

Ботев вече може да насочи цялото си внимание към предстоящото в следващия кръг градско дерби срещу Локомотив Пловдив (4 декември), който по-рано днес направи 2:2 срещу Верея. Берое от своя страна ще опита да се реваншира на феновете си у дома срещу Черно море.

БОТЕВ ПД – БЕРОЕ 4:1

1:0 Кристиан Димитров 30'

2:0 Антонио Вутов 32'

2:1 Мартин Камбуров 34'

3:1 Густаво Афонсо 56'

4:1 Антонио Вутов 77'

Ботев Пд (4-2-3-1): Даниел Кайзер – Джонатан Перейра (85' - Филип Филипов), Димитър Пиргов, Кристиан Димитров, Йордан Минев – Радослав Терзиев, Серкан Юсеин – Тодор Неделев /к/, Васил Шопов (66' - Лъчезар Балтанов), Густаво Афонсо (79' - Кристиан Добрев) – Антонио Вутов

Старши треньор: Николай Киров

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Иван Бандаловски, Георги Ангелов (11' - Владимир Гаджев), Камен Хаджиев, Матеус Леони – Мартин Райнов /к/ (64' - Алфредо Мартинс), Александър Цветков – Меска, Борислав Цонев, Рубен Бригидо (46' - Иван Минчев) – Мартин Камбуров