Ботев Пловдив удължи на 9 мача серията си без загуба в елита, но със сигурност съжалява за ремито 1:1 навън срещу Септември, което откри 17-ия кръг на Първа лига. Резултатът не позволи на "канарчетата" поне временно да влязат в топ 3 на класирането, изпреварвайки Левски. В 100-ия мач на Тодор Неделев в българския футболен елит треньорът на септемврийци Николай Митов можеше да вземе далеч по-сладък реванш за фрапиращо кратката си одисея в Ботев, ако в последните секунди от добавеното време Цветомир Панов не бе изчистил топката от голлинията на "жълто-черните".

В класирането пловдивчани събраха 27 точки на своята сметка, колкото има и на Берое, който днес приема Славия в своя мач от кръга. Третият Левски не бе толкова далеч напред предвид своите 29 точки, но сега може да се откъсне поне пред един от преследвачите си. За Септември равенството бе едва второ в шампионата. Тимът на Ники Митов е 10-и има 20 пункта, с колкото разполага и 9-ият Локомотив Пловдив.

Двубоят на Националния стадион започна с по-активни минути за Септември. Още във 2-ата домакините организираха нападение отдясно, при което Иван Стоянов центрира чудесно в наказателното поле, където непокрит остана Мартин Тошев. За зла беда кълбото дойде с няколко сантиметра по-високо за нападателя, който не успя да стреля с глава.

Ботев не се нуждаеше от кой знае колко време, за да се окопити и да вземе нещата в свои ръце. В 10-ата минута гостите изработиха първата си чиста ситуация. Капитанът Лъчезар Балтанов се пребори за топката пред наказателното поле на противника, а после нахлу на скорост отляво. Той се спря малко пред аутлинията и с нисък пас извади за Тодор Неделев. Последният шутира на мига, а ключово се оказа заставането на Васил Добрев. Рикошетът в защитника отне доста от силата на шута и Янко Георгиев улови.

Пет минути по-късно отново Неделев бе човекът, който „натисна спусъка”. Минев се включи отляво по атаката и центрира перфектно към своя съотборник, който от 8-9 метра стреля никак нелошо с глава. Топката премина на сантиметри покрай основата на левия стълб.

Натискът на пловдивчани даде резултат в 19-ата минута, когато закъснял шпагат на Георги Стоичков повали Густаво Афонсо в наказателното поле. Неделев се зае да изпълни дузпата и стреля в долния десен ъгъл. Вратарят Янко Георгиев улови посоката и дори докосна кълбото, което въпреки всичко влетя в мрежата му – 0:1.

Септември можеше да изравни съвсем скоро след това. В 24-ата минута Иван Стоянов, който бе много активен отдясно, центрира от трудна позиция. Защитниците на Ботев някак незаинтересовано позволиха на кълбото да стигне до точката на дузпата, откъдето Борис Галчев шутира от движение. Изпълнението на опитния халф бе потресаващо неточно и топката пое към трибуните.

В 33-ата минута Янко Георгиев отново спаси отбора си. Ботев поде атака отдясно чрез Панов и Фелипе Бризола. Последният пусна остро подаване към точката на дузпата, където изникна Серкан Юсеин. Юношата на „канарчетата” стреля по посока долния ляв ъгъл и предизвика чудесен плонж от вратаря на Септември.

Секунди по-късно гостите пак се разминаха с гола. Веселин Минев за пореден път вгорчи живота на Иван Стоянов, като го надигра тотално по фланга. Ветеранът на Ботев проби в наказателното поле и даде прострелно центриране във вратарското поле. Топката мина покрай стража на домакините и няколко от техните защитници, без обаче някой от Ботев да се възползва от идеалната възможност.

След почивката първите минути отново бяха в полза на Септември и този път домакините извлякоха максимума. В 53-ата минута преминалият да играе като десен бек Георги Стоичков получи пространство по фланга, напредна и получи, след което центрира безупречно към далечната греда. Там Крис Гади бе напълно забравен и демонстрира мощен отскок, след който с глава разстреля безпомощния в случая Иван Чворович – 1:1.

Ботев можеше да отвърне на удара само 5 минути по-късно. Бризола и Виана матираха отбраната на столичани със светкавично двойно подаване. То изведе последния на чиста позиция под остър ъгъл в наказателното поле, а Янко Георгиев с крак изби мощния шут на нападателя. При последвалия корнер непростим пропуск направи централният защитник на „жълто-черните” Радослав Терзиев. Той бе оставен да атакува центрирането точни при границата на вратарското поле и стори по-трудното, като стреля на сантиметри над гредата.

Четвърт час преди края Стивън Петков пропусна да оправдае реномето си на „златен жокер” за Ботев. Той първо добре разтегли играта наляво за Дуде Ндонгала, а след това зае най-добрата възможно позиция в наказателното поле. Вратарят на Септември също му помогна, като тръгна да излиза и се отказа на средата от дистанцията, оставяйки Петков с шанс да нанесе воле. От 7 метра бившият играч на Левски, Монтана и Берое се провали грандиозно, изпращайки кълбото над гредата. Пропускът беше важен, защото колкото и да натискаше до края, тимът от Пловдив не успя да създаде друга опасност пред вратата на Септември.

В същото време Септември изтърва два повече от чудесни шанса за победата дълбоко в продължението. В 3-ата минута от него резервата Ишмаел Байду нанесе тежък шут от границата на наказателното поле, който придоби неприятна за вратаря парабола след рикошета в тялото на Радослав Терзиев. Иван Чворович все пак успя с върха на пръстите да избие в корнер.

Ъгловият удар бе изпълнен бързичко от Иван Тилев, а Елтън взе високата топка и настана истинска суматоха пред вратата на Ботев. В нея топката някак пое застрашително към вратата, но на самата голлиния Цветомир Панов се хвърли геройски и изби.

В следващия кръг Ботев Пловдив посреща в директен мач конкурента си за 4-ото място Берое, докато тежката програма за Септември продължава на „Българска армия” срещу ЦСКА.

СЕПТЕМВРИ – БОТЕВ ПД 1:1

0:1 Тодор Неделев 20'-дузпа

1:1 Крис Гади 53'

Септември (4-3-3): Янко Георгиев – Иван Стоянов (46' - Ишмаел Байду), Васил Добрев, Елтън дош Рейш, Патрик Весели – Янко Сандански, Георги Стоичков, Борис Галчев /к/ (86' - Антони Иванов)- Крис Гади, Мартин Тошев (68' - Васил Калоянов), Иван Тилев

Старши треньор: Николай Митов

Ботев Пд (4-2-3-1): Иван Чворович – Цветомир Панов, Радослав Терзиев, Пламен Димов, Йордан Минев – Лъчезар Балтанов /к/, Серкан Юсеин – Тодор Неделев, Густаво Афонсо (62' - Дуде Ндонгала), Фелипе Бризола (81' - Крум Стоянов)– Фернандо Виана (59' - Стивън Петков)

Старши треньор: Николай Киров

Стадион: „Васил Левски” (София)