Евро-Ботев се превърна и в BG-Ботев, като в страхотен и зрелищен мач надви Славия на „Овча купел“ с 3:2.

Мачът беше атака за атака, удар за удар и в крайна сметка „канарчетата“ надвиха в гоненицата завърналите се след 422 дни на „Овча купел“ „бели“.

Ботев поведе с 2:0, Славия, която също заслужава аплодисменти изравни, но „канарчетата“ имаха последната дума и биха като гости с 3:2.

Така Ботев събра три точки след два кръга в Първа лига, а „белите“ остават с една. А двата отбора имат вече 13 мача последователно без равенство.

Треньорът на Ботев Николай Киров бе направил доста ротации в състава си, предвид изминалия мач с Бейтар от Лига Европа и предстоящия в четвъртък нов такъв срещу Маритимо.

Почивка бе дадена на ветерана Йордан Минев, който не бе в групата. Сред резервите бе друга основна фигура в състава на гостите Омар Косоко. Сред 11-те не бяха още вратарят Чворович, Крум Стоянов, Лъчезар Балтанов и Пламен Димов.

„Белите“ пък излязоха с всичко най-добро на терена.

Славия започна по-активно и още в 4-ата минута Иван Минчев пробва специалитета си – далечните удари, само, за да изпрати топката на сантиметри от левия стълб.

Но ето че „канарчетата“ сякаш искаха да приспат своите домакините и ги клъвнаха лошо във фаталната 13-а минута.

Чудесна четириходова атака на пловдивчани, започната от Меледже и преминала през Бризола и Панов бе завършена отблизо от Фернандо Виана и Ботев поведе с 1:0.

Славия репликира с хубава контра в 19-ата минута. Йомов намери в пеналта Влади Узунов, ударът му обаче бе неточен.

В 30-ата минута Папуцоянопулос намери чудесно Йомов в близост до вратата на Ботев, но ударът му бе избит от вратарят Кайзер в корнер.

Но в 40-ата Ботев пак поряза своите домакини. Разсичащ пас на Тодор Неделев изведе между „белите“ защитници Фернандо Виана и бразиелецът отново бе точен – 0:2.

Но Славия реагира с феноменално изпълнение отдалеч на Владислав Узунов и „белите“ се върнаха в мача в 43-ата – 1:2.

В началото на втората част Ботев остана без типичен таран, тъй като голмайсторът Виана бе сменен от Крум Стоянов.

Славия започна напористо второто полувреме, а Ботев дебнеше за контри.  Настойчивостта на домакините обаче се увенча с успех в 58-ата минута. Тогава хубав пробив на Иван Минчев завърши с негов удар, който се отклони леко в защитник и топката влетя в мрежата на Ботев – 2:2.

После Ботев контрира, но ударът на Бризола бе париран от защитник. В игра за „канарчетата“ в средата на полувремето се появи и спестеният в начало Омар Косоко.

В 74-ата минута Цветомир Панов от 7-8 метра по диагонала уцели гредата на славистката врата.

Ботев натисна сериозно и в 78-ата минута влезлият Лъчезар Балтанов с глава порази вратата на Славия за трети път след центриране на Неделев – 2:3.

Страхотният футбол на „Овча купел“ продължи и след това. Сега Славия натисна и след удар на Чигози Мба защитник на Ботев изби на метър пред голлинията. Стефан Велев пък уцели гредата.

Играеше се атака за атака – зрелищен футбол. И в крайна сметка Ботев ликува с 3:2.

Съставите:

СЛАВИЯ – БОТЕВ 2:3

0:1 Фернандо Виана 13, 0:2 Фернандо Виана 40, 1:2 Владислав Узунов 43, 2:2 Иван Минчев 58, 2:3 Лъчезар Балтанов 78

СЛАВИЯ: 1 Георги Петков, 55 Андреа Христов, 23 Владислав Узунов /59-Емануел Чигози Мба/, 27 Емил Мартинов, 73 Иван Минчев, 4 Михаил Венков, 13 Стефан Велков, 77 Стефан Велев, 5 Теодорос Папуцоянопулос, 14 Ивайло Димитров, 35 Георги Йомов /Резерви: 12 Марио Кирев, 2 Димитър Буров, 11 Емануел Чигози Мба, 19 Калоян Кръстев, 24 Матеуш да Силва, 8 Славчо Шоколаров, 10 Янис Карабельов/ Старши треньор – Златомир Загорчич

БОТЕВ: 22 Даниел Кайзер, 2 Цветомир Панов, 18 Радослав Терзиев, 4 Виктор Генев, 24 Лазар Марин, 10 Серкан Юсеин /60-Лъчезар Балтанов/, 14 Яя Меледже, 8 Тодор Неделев, 7 Фелипе Бризола /68-Омар Косоко/, 9 Фернандо Виана /46-Крум Стоянов/, 11 Тони Тасев /Резерви: 99 Иван Чворович, 6 Алваро Юлиано, 20 Омар Косоко, 25 Крум Стоянов, 26 Радослав Апостолов, 70 Пламен Димов, 17 Лъчезар Балтанов/ Старши треньор – Николай Киров